Projekt "Good food, better health"

se zaměřuje na budování evropského partnerství mezi školami zaměřenými na gastronomii z Itálie, Polska, Portugalska a České republiky s cílem posílit rozvoj praktických procesů výměny a porovnávání různých kulinářských tradic a gastronomických zkušeností. Projekt se zaměřuje na problematiku zdravých a vyvážených stravovacích modelů, snižování plýtvání potravinami, propagaci gastronomických tradic a posilování profesních dovedností studentů těchto škol. Jeden z hlavních cílů je také posílení společného dědictví evropské gastronomie, rozmanitosti a kvality zemědělsko- potravinářských výrobků a získání povědomí o regionálních potravinách a jejich využití v kuchyni.

Během projektového období (původně plánovaného jako dvouletý pro roky 2018-2020, vzhledem ke covidové pandemii byl projekt prodloužen do 2021) studenti navštíví partnerské země a seznámí se s místními gastronomickými zvyklostmi. První návštěvu absolvovali naši studenti v hostitelské škole v portugalské Fatimě od 4.2. - 9.2.2019. Největším zážitkem bylo samozřejmě vaření, kde si společně se studenty z ostatních zemí seznámili s místními surovinami a vyzkoušeli portugalské recepty jak dezertů, tak také hlavních jídel. Asi největší obavy byly z receptů na přípravu rybích specialit, neboť některé ryby viděli studenti poprvé. Kromě vaření navštívili naši studenti i nedaleké město Ourem, kde je sídlo partnerské školy a přivítal je tu také místostarosta města. Zážitkem byl také místní trh, kde se prodávalo prakticky vše, ale nejvíce si budou naši studenti asi pamatovat i nepříjemné pachy z prodávaných ryb a naložených tresek. 

Dojmy z portugalských jídel nejlépe zprostředkují vjemy studentů:

Připravovat ryby byl pro nás byl zážitek. Ty mořské potvory jsme viděli poprvé v životě. Taky jsme si museli zvyknout na rybí zápach, který nám přišel zprvu nepřekonatelný. Vaření bylo z celého projektu největší zábava. Naučili jsme se plno nových receptů a vyzkoušeli nové metody“, vzpomíná studentka hotelnictví, Tereza. 

Místní trh s rybami
Studenti při workshopu v kuchyni portugalské školy.

Kromě práce na gastronomickém projektu zbyl také čas na kulturně historické poznávání města, při kterém si studenti prohlédli samozřejmě křesťanskou baziliku a nový chrám – vše se zasvěceným výkladem portugalského učitele Sergia. V krásném počasí a krásnou přírodu si také užili pěšího výletu po tzv. svaté cestě za místy zjevení Panny Marie třem portugalským dětem v r. 1917, na jejichž základě se z tohoto místa stalo světově proslulé křesťanské středisko. 

Fatima – poutní okrsek

Zážitkem byla také návštěva čtvrtě Belém v Lisabonu, kde si studenti prohlédli Památník mořeplavců se sochami významných portugalských mořeplavců, Belémskou věž a klášter sv. Jeronýma, proslulý tzv. manuelskou gotikou. Pronikli také do chodu místní lisabonské dopravy, v metru jim chyběli pojízdné schody – zvlášť, když byli obtěžkáni svými docela těžkými kufry. No a nesmíme zapomenout na asi nejemotivnější zážitek a to zážitek z letu, pro některé to bylo poprvé a do letadla vstupovali se smíšenými a možná i spíše s ustrašenými pocity. 

Prohlídka Lisabonu.
Prohlídka Lisabonu.

Čeští studenti absolvovali také druhé setkání, tentokrát v polské škole v Gdaňsku (září 2019). Během tohoto setkání se seznámili s některými typickými polskými recepty, měli možnost porovnat kulinářské tradice a posílit gastronomické zkušenosti. Hlavním tématem bylo využití potravin barevného spektra, tzv. „barvy zdraví“. Pro polské setkání bylo nutné upravit recepty, se kterými se studenti setkali v Portugalsku, a to tak, že měli využít regionální potraviny určené barvy u určených portugalských receptů. Naše škola měla za úkol využít potravin žluté barvy a přetvořit jedno hlavní jídlo a jeden dezert. V rámci setkání v Polsku si studenti užili nejen projektových aktivit, ale také hezkého počasí při procházkách u Baltského moře a prohlédli si historické pamětihodnosti v nádherném historickém centru Gdaňsku. 

Upravený portugalský recept („Chicken in clay pot“) za použití místních potravin ve žluté barvě.
Upravený portugalský recept („Chicken in clay pot“) za použití místních potravin ve žluté barvě.

Přípravu portugalského dezertu jsme si vyzkoušeli již v koncem května a začátkem června u příležitosti zajištění pohoštění při celostátním setkání pedagogů k problematice podávání žádostí pořádaného Národní agenturou v Praze. 

V rámci jejího dvoudenního praktického workshopu ECVET naše škola prezentovala zkušenosti z mezinárodních projektů a mimo jiných představila tento portugalský dezert („Queijadas“) pedagogům z Česka a Slovenska.
Čeští studenti před polskou školou.

Začátkem dubna 2020 měli do naší školy přijet studenti a vyučující z partnerských škol z italské Batipaglie (Neapolsko), portugalské Fatimy a polského Gdaňsku. Mělo se jednat již o třetí mezinárodní setkání v rámci tohoto projektu. Bohužel epidemiologická situace nedovolila toto setkání uskutečnit. Proto bylo požádáno o prodloužení tohoto projektu a další setkání se uskutečnila formou virtuální mobility v květnu 2021. Při mobilitě v České republice se jednalo o problematiku tradičních a regionálních potravin registrovaných u EU a přípravu tradičních jídel za použití těchto zmíněných potravin. Italská závěrečná virtuální mobilita se věnovala především problematice snižování plýtvání potravinami. Zahraniční studenti tak získali povědomí o regionálních potravinách a jejich využití v kuchyni a využívání tzv. zbytkových potravin a s cílem snižování plýtvání potravinami. Pro virtuální mobility si studenti připravili pokrmy a jejich přípravu natáčeli, aby mohli v rámci virtuálního programu mobilit seznámit svoje partnerské školy se zvolenými pokrmy.

 

Předávání Europasů studentům po mobilitě v Polsku.