Ve školním roce 2008-2009 probíhal a 2009-2010 dále probíhá e-twinningový projekt zabývající se tématem sbírání informací týkajících se turistického potenciálu regionů spolupracujících škol, kdy studenti sbírají informace o turistických zajímavostech regionu a vytvářejí různé prezentace, které uveřejňují na společné e-twinningové platformě. Protože hlavními iniciátory byly polská a naše škola, rozhodly se tyto dvě školy zaměřit se detailněji na svůj region a vzešel z tohoto tzv. miniprojekt Taste of Gastronomy, který byl podpořen z české strany grantem Královehradeckého kraje a který se zabývá tradicemi a současností regionální gastronomie na Novopacku. Studenti získávají znalosti o regionální tradiční kuchyni a shromažďují informace i o současné kuchyni navazující na místní tradice. Vybírají restaurace se zajímavými jídelníčky a jejich speciality. Pokusí se z nich vytvořit propagační materiál s gastronomickým tématem a spolu s ním i další materiály dále použitelné ve výuce či v navazujícím projektu Comenius. Tento miniprojekt měl mít ještě jednoho partnera v podobě maďarské školy, s kterou byl také navázán e-twinningový kontakt. Původně velmi slibná spolupráce uvízla na nedostatek aktivity z maďarské strany.
V projektu nadále pracuje polská škola, jejichž vedení a vedoucí projektu již navštívili naši školu na podzim 2008.
Toto je sekání vedení a koordinátorů projektů z našich partnerských škol z Německa a Polska.
Také naši učitelé a vedení partnerskou školu v Polsku navštívili a připravili termín vzájemné výměny studentů. Výměna se měla uskutečnit na jaře 2009, ale kvůli přílišnému zaneprázdnění obou škol ( velmi náročné přijímací řízení v ČR a dlouhým obdobím státních maturit v Polsku) se tato výměna uskuteční na přelomu září a října 2009.
Příjetí panem ředitelem a zástupkyní ředitele ( dřívější ředitelka).
Na přelomu září – října 2009 jsme navštívili naši partnerskou školu v polském Darlowu. Během našeho pobytu jsme pracovali na projektu, překládali recepty, vytvářeli slovníky a připravovali brožuru o regionální kuchyni Novopacka. Poznávali jsme také přímořské rekreační středisko Darlowo- Darlowko a navštívili jsme některé gastronomické provozy – hotel na pláži a místní vyhlášenou restauraci. Samozřejmě jsme ochutnali polské národní jídlo bygos. Líbila se nám návštěva školní cvičné lodi místní námořní školy a nezbytná projížďka lodním tramvajem. Dále jsme se seznámili s lidovými tradicemi v místním skanzenu, kde jsme poznali dřívější zařízení domácností – především kuchyně a způsob vaření. Velice zajímavá byla návštěva Slowinského národního parku, který byl r. 1977 zapsán na seznam UNESCO jako světová biosférická rezervace. Chladný mořský vítr pohybuje písky na pobřeží, kde vytvořil ohromné pohybující se písečné duny, z kterých ta nejvyšší dosahuje až 40 metrů. Měli jsme štěstí, že bylo právě po dešti a tak namočený písek v silném větru nebyl až tak nepříjemný a mohli jsme absolvovat dvouhodinovou procházku po dunách až k pobřeží Baltického moře.
Na začátku října proběhla reciproční návštěva polských studentů v Nové Pace. O víkendu polští studenti navštívili Český ráj – oblast Hroboskalska. Ze skal a kopcovité krajiny byly nadšeni – krajina kolem jejich města v Polsku je samá rovina – no holt kopce jsou kopce. Další výlet směřoval do hlavního města Prahy, kde si prohlédli Hradčany a Staré město s nejdůležitějšími památkami. Pak už pokračovala práce na projektu – jak teoretické recepty, tak i praktická činnost v kuchyni a ochutnávka. Z typických českých a regionálních jídel ochutnali kyselo, bramboráky a samozřejmě české knedlíky s vepřovým a zelím.
Náš projekt Taste of Gastronomy( podporovaný Královehradeckým krajem) je jen malou součástí velkého projektu v rámci Comenia, na který se nám podařilo získat finanční prostředky z EU a bude postupně realizován v následujících dvou školních letech(2009-11). Díky tomuto projektu se tak opět budeme moci vypravit do polského Darlowa.
Práce na projektu - slovník nezbytný pomocník
Z výletu do dun – opravdu to hodně fouká.
Se studentem námořnictví na jeho cvičné lodi.