Již tradičně i v tomto školním roce dvacetičlenná skupina studentů gastronomických oborů získala šanci praktikovat po dobu dvou týdnů v anglické metropoli. Studenti oborů Hotelnictví, Kuchař-číšník, Cukrář i studenti nástavbového oboru Podnikání tak opět ve spolupráci s hostitelskou ADC College London zrealizovali projekt pracovních stáží v rámci programu Leonardo da Vinci- Mobility IVT a v prosinci se vydali vstříc novým zkušenostem do prestižních gastronomických zařízení, luxusních hotelů a cestovních kanceláří v Londýně.
Ohlasy zúčastněných studentů byly i letos velmi kladné, a to i přes náročnější pracovní podmínky, kterým většina stážistů musela čelit. Netradičně se totiž tento pracovní pobyt konal v době největších vánočních příprav, a tak se mnozí museli potýkat s extrémním ruchem centra metropole. Obzvlášť přelidněné byly právě hotely a restaurace, kde se naši studenti osvědčili jako „profíci“, které nic nevyvede z míry. V restauraci známého centra Covent Garden se doslova „netrhly dveře“, a přesto byste marně hledali vystrašené tváře praktikujících studentů. Naopak Jaroslav Landa i Kristýna Hýblová nás překvapili, když sebevědomě přijímali objednávky, účtovali pomocí počítačového programu a snažili se vypořádat s různými požadavky zákazníků. Odměnou za jejich ochotu, profesionalitu a snahu komunikovat anglicky se stala závěrečná reference a nabídka stálého zaměstnání nebo alespoň letní brigády v centru Londýna. Podobného úspěchu se podařilo dosáhnout i dalším studentům pracujících v hotelích, restauracích či cestovních kancelářích.
Přestože někteří studenti ve svém dočasném zaměstnání nenašli přímo zalíbení, brali svou stáž jako zkušenost a alespoň si uvědomili, čemu se jednou chtějí věnovat a jakou cestou se v budoucnu vydat. Projekt vnímají celkově kladně.
Naučili se samostatnosti. Studenti si osvojili složitý systém londýnské dopravy, když se museli samostatně dopravovat z hostitelských rodin do centra Londýna, vyzkoušeli si své komunikační dovednosti – nejen v zaměstnání, ale také konverzací v hostitelských rodinách, ochutnali netradiční pokrmy anglické, indické, africké i jamajské kuchyně.
Všichni se za pouhé dva týdny dokonale sžili s prostředím a mnozí se naučili kvalitně využívat svůj volný čas, a tak kromě památek, které jsme společně navštívili o víkendu, mohli studenti objevovat také další zajímavá místa. Někteří se snažili využít svůj volný čas návštěvou muzeí, galerií, kina, jiní podlehli předvánoční nákupní horečce. Všichni se však v jednom shodují - „jeli bychom znovu“.
Úspěšný průběh stáží našich studentů bude určitě motivovat další studenty k větší aktivitě při výuce cizích jazyků, což bude mít vliv na větší šanci při výběru stážistů v následujícím školním roce 2014/2015, pro který se naše škola opět pokusila zažádat o grant Národní agenturu pro vzdělávací programy pro další projekt programu Erasmus plus. Opět s anglickým partnerem a pro studenty nebo učně s menší znalostí anglického jazyka s novým partnerem (kongresovým a hotelovým komplexem) na Slovensku. Zájemci pro příští školní rok se mohou s předstihem hlásit u koordinátora mezinárodních projektů, Mgr. Mileny Jarošové.
Bc. Romana Vajglová